skip to Main Content

Koronawirus jak długo żyje w powietrzu i różnych powierzchniach?

Według najnowszych badań opublikowanych w New England Journal of Medicine, SARS-CoV-2, wirus powodujący COVID-19, może żyć w powietrzu i na powierzchniach od kilku godzin do kilku dni. Badanie wykazało, że wirus jest żywotny do 72 godzin na tworzywach sztucznych, 48 godzin na stali nierdzewnej, 24 godziny na tekturze i 4 godziny na miedzi. Można go również wykryć w powietrzu przez trzy godziny.

Carolyn Machamer, profesor biologii komórkowej, którego laboratorium w Johns Hopkins School of Medicine od lat studiuje podstawową biologię koronawirusów, dołączyła do kandydata Johns Hopkins MPH / MBA Samuela Volkina na krótką dyskusję na temat tych odkryć i ich znaczenia dla wysiłków chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Rozmowa została zredagowana pod kątem długości i przejrzystości.

Volkin: Według tego raportu, wygląda na to, że wirus COVID-19 potencjalnie żyje na powierzchni przez wiele dni. Jak bardzo powinniśmy się martwić o ryzyko zarażenia poprzez dotknięcie czegoś, z czym osoba zakażona miała kontakt kilka dni temu?
Machamer: To, co zyskuje dużo prasy i jest przedstawione poza kontekstem, polega na tym, że wirus może przetrwać na plastiku przez 72 godziny – co brzmi naprawdę przerażająco. Ale ważniejsza jest ilość wirusa, który pozostaje. To mniej niż 0,1% początkowego materiału wirusa. Zakażenie jest teoretycznie możliwe, ale mało prawdopodobne na poziomach pozostałych po kilku dniach. Ludzie muszą to wiedzieć.

Podczas gdy badanie New England Journal of Medicine wykazało, że wirusa COVID można wykryć w powietrzu przez 3 godziny, w naturze krople oddechowe opadają na ziemię szybciej niż aerozole wytwarzane w tym badaniu. Aerozole eksperymentalne stosowane w laboratoriach są mniejsze niż kaszel lub kichnięcie, więc pozostają w powietrzu na poziomie twarzy dłużej niż cięższe cząstki w naturze.

Jaki jest najlepszy sposób, w jaki mogę się chronić, wiedząc, że wirus wywołujący COVID-19 żyje na powierzchniach?

Bardziej prawdopodobne jest złapanie infekcji w powietrzu, jeśli jesteś w pobliżu osoby zarażonej niż z powierzchni. Czyszczenie powierzchni środkiem dezynfekującym lub mydłem jest bardzo skuteczne, ponieważ po usunięciu tłustej powłoki wirusowej wirus nie może zainfekować komórki gospodarza. Jednak nie może być nadmiaru ostrożności. Nigdy wcześniej nic takiego się nie wydarzyło.

Wytyczne CDC dotyczące tego, jak się chronić, obejmują:

Czyścić i dezynfekować powierzchnie, z którymi ma kontakt wiele osób. Należą do nich stoły, klamki, włączniki światła, blaty, uchwyty, biurka, telefony, klawiatury, toalety, krany i zlewy. Unikaj dotykania powierzchni o wysokim kontakcie w miejscach publicznych.

Często myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund natychmiast po powrocie do domu z miejsca publicznego, takiego jak bank lub sklep spożywczy.

W przestrzeni publicznej umieść odległość sześciu stóp między sobą a innymi osobami.

Co najważniejsze, zostań w domu, jeśli jesteś chory i skontaktuj się z lekarzem.

Pojawiły się spekulacje, że gdy nadejdzie sezon letni i pogoda się rozgrzeje, wirus nie przetrwa, ale nie wiemy jeszcze, czy to prawda. Czy pogoda lub temperatura w pomieszczeniu wpływają na przetrwanie wirusa COVID-19 na powierzchniach?

Nie ma dowodów w ten czy inny sposób. Żywotność wirusa w ekspozycji na ciepło lub zimno nie została zbadana. Warto jednak zauważyć, że badanie New England Journal of Medicine przeprowadzono w temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej, 21–23 stopni Celsjusza.

Jak wirus, który powoduje COVID-19, porównuje się z innymi koronawirusami i dlaczego widzimy o wiele więcej przypadków? SARS-CoV-2 zachowuje się jak typowy koronawirus oddechowy w podstawowych mechanizmach infekcji i replikacji. Ale kilka mutacji pozwala mu mocniej związać się z receptorem gospodarza i zwiększyć jego transmisyjność, co, jak się uważa, czyni go bardziej zakaźnym.

Badanie New England Journal of Medicine sugeruje, że stabilność SARS-CoV-2 jest bardzo podobna do stabilności SARS-CoV1, wirusa, który spowodował globalny wybuch SARS w latach 2002-2003. Ale naukowcy uważają, że ludzie mogą przenosić wysokie miana wirusa SARS-CoV-2 w górnych drogach oddechowych, nie rozpoznając żadnych objawów, co pozwala im wylatywać i przenosić wirusa bez objawów.

artykuł w wersji angielskiej

Back To Top